Magyar Katolikus Lexikon > K > karoling templom

karoling templom: a 9-11. századi (főleg német) pénzek jellegzetes ábrája. - Sematikus homlokzati tp-ábrázolás, ahol a tp. ormát 2-2 párhuzamos vonalból kialakított háromszög jelzi, tetején kereszttel, amely egyben a körirat kezdetét is jelenti. Alul 2 vízszintes vonal a tp. lépcsőjére utal. A lépcsőt és az orom közötti mezőt rendszerint 4 függőleges vonal bontja meg, az oszlopsort jelzi. A bajor pénzverés jellegzetessége, hogy az oszlopsor helyét föliratrövidítés váltotta föl. - I. Szt István (ur. 997-1038) első pénzein is a ~ látható, de a 10. sz. m. ötvösműv. hagyományoknak megfelelően módosult; a palmetta-motívumok hatásaként az oromháromszögből oldalra ívek hajlanak ki. G.I.

Gedai 1986:34.